... s námi hubnete jednoduše!

ACTUAL BOHEMIA s.r.o.

Karlovarská 109
32300 Plzeň

Slovanská alej 24
32600 Plzeň
+420 733 735 079
abohemia.topinkova@gmail.com

Proteinová dieta

Proteinovou dietu už není v dnešní době potřeba příliš představovat, protože se stala velmi oblíbeným pomocníkem pro redukci nadváhy i v České republice. Možná ale nevíte, kdy tento účinný typ diety vznikl a zajímá vás v detailu, jak funguje.

Proteinová dieta, jinak také bílkovinná dieta, ketogenní dieta a nově také zkráceně ketodieta, je založena na konceptu tzv. PSMF - Protein Sparing Modified Fast ("proteiny šetřící modifikovaný půst"), který poprvé popsal profesor G. Blackburn (Harvardská univerzita, USA) již v roce 1974.

Koncept PSMF je vcelku jednoduchý – snížením příjmu sacharidů (pod 50g / den) i tuků a současným zvýšením příjmu bílkovin dochází ke spalování uložených tuků a zároveň se ochrání svalová hmota. Ke spalování tuků dochází v momentě, kdy není dostupný primární zdroj energie, kterým jsou právě sacharidy (tedy cukry a škroby). V průběhu spalování tuků jsou produkovány tzv. ketolátky, které se z těla ven odplavují močí. Celkově tento stav nazýváme ketózou, a je tělu přirozenou reakcí na snížení přísunu sacharidů.

Ketolátky mají ale nespornou výhodu – výrazně snižují pocit hladu a navozují pocit tzv. „well being“, tedy dobré až euforické nálady.

Pozor, nenechte se zmást a nepleťte si ketózu s patologickým stavem, který se nazývá ketoacidóza, a který vzniká zcela jinak a jeho příčinou je nejčastěji nedostatek hormonu inzulínu u nemocných cukrovou (diabetem).

Pojďme si proteinovou dietu zrekapitulovat:

  • tělu jsou dodávány vysoce kvalitní bílkoviny

  • sníží se příjem sacharidů a tuků

  • zvýší se konzumace vybraných druhů zeleniny

  • tělo spaluje uložené tuky

  • dostaví se pocit dobré nálady

  • výrazně se sníží, nebo zcela zmizí pocit hladu